Kompletne przenośniki ślimakowe: na jakiej zasadzie działają?

Mechanizacja procesu produkcyjnego może znacznie zwiększyć wskaźnik wydajności i obniżyć koszty produkcji. Przez długi okres czasu opracowano sporo różnych mechanizmów, przenośnik stał się bardzo popularny. Jego głównym przeznaczeniem jest ciągły ruch towarów, jak również ich podnoszenie na wysokość. Istnieje kilka różnych typów przenośników, główna klasyfikacja związana jest z cechami konstrukcyjnymi. Przykładem tego są przenośniki ślimakowe, których zasada działania opiera się na wykorzystaniu ślimaka jako głównego elementu roboczego. Rozważmy wszystkie cechy takiego urządzenia w szczegółach.

Dane techniczne i zasady działania

Rozważany typ przenośników posiada dość liczne cechy techniczne. Główne z nich są następujące:

  • Moc zainstalowanego silnika elektrycznego może zmieniać się w dość dużym zakresie. Zbyt niski wskaźnik staje się przyczyną spalania się urządzenia pod obciążeniem (twierdzi znany i doświadczony producent Budrem).
  • Różna może być również pojemność lub przepustowość. Zależy to od mocy silnika, wielkości ślimaka i wielu innych czynników.
  • Główną część stanowi obudowa, która jest wykonana ze stali o podwyższonej odporności na wpływy środowiska.
  • Śruba może mieć najróżniejszy kształt, charakteryzujący się osią, jak również określoną wielkością średnicy.

Zasada działania przenośników ślimakowych charakteryzuje się tym, że do pierwszej części zostaje wsypana masa, która ma być transportowana, po czym zostaje uruchomiony ślimak. Materiał sypki jest przenoszony przez rotację. Główny ruch obrotowy jest wytwarzany przez silnik elektryczny, który jest połączony ze śrubą za pomocą specjalnego napędu.

Opublikuj komentarz