Zakazane rzeczy radcy prawnego

radca-prawny-opole

Każda praca zawodowa wiąże się z różnymi obowiązkami, ale także rzeczami, których nie można pod żadnym pozorem ujawniać. Utrzymanie tajemnicy to gwarancja zaufania i pewność, że osoba, z którą nawiąże się współpracę, będzie działać właściwie. Jedna z osób, która nie może wyjawić pewnych rzeczy na światło dzienne to radca prawny Opole świadczący usługi prawne w postaci sporządzania pism, udziału w mediacjach i rozprawach sądowych, czy też analizowania różnych akt. Przepisy regulują zakres działań i opisują też rzeczy, których ta osoba nie może robić lub ujawniać.

Tajemnice zawodowe i ograniczenia

Z całą pewnością nikt nie może dowiedzieć się, jak przebiegały rozmowy między klientem a osobą udzielającą porad prawnych, ani też jaka jest treść spisanych lub znalezionych dokumentów w trakcie postępowania lub mediacji. W żaden sposób nie mogą być też upublicznione nawet notatki lub nieformalne ustalenia, które mają jakikolwiek związek z daną sprawą. Oczywiste jest to, że tajemnicą objęte są również sposoby rozwiązania problemu, a także wynik końcowy danego postępowania. W przeciwieństwie do adwokata (sprawdź Kancelaria Dyja), radca może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę, jednakże to wyklucza możliwość pełnienia funkcji obrońcy w sprawach karnych. Żeby móc aktywnie uczestniczyć w rozprawach, może być on zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej lub też działać w kancelarii radców prawnych.

Poważne konsekwencje naruszenia przepisów

Za ujawnienie informacji objętych tajemnicą, osoba świadcząca usługi radcowskie ponosi odpowiedzialność, w tym zawodową. Bez względu na okoliczności, radca prawny Opole ma obowiązek przestrzegania przepisów, a także wykonywania swoich służbowych zadań zgodnie z zasadami i kodeksem etyki. Wszystko po to, by chronić właściwe interesy swoich klientów.

Opublikuj komentarz